CHP’den Tuzluca için olağanüstü itiraz

CHP Kars Milletvekili İnan Akgünalp, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) giderek Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki seçimlere ‘tam kanunsuzluk hali’ sebebiyle olağanüstü itirazda bulundu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ni Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre CHP’nin belediye başkan adayı Cemal Kurnaz yüzde 30,64 oyla kazandı. Ancak AK Parti, emekli olduktan sonra Iğdır Valiliği tarafından verilen bir meslekten men cezasını gerekçe göstererek sonuca itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu itirazı reddetti. AK Parti’nin başvurduğu İl Seçim Kurulu da talebi reddetti. Ancak YSK., AK Parti’nin talebini kabul edip seçim sonucunu geçersiz saydı ve mazbatanın yüzde 28.27 oy alan Ahmet Sait Türkan’a verilmesine karar verdi.

YSK’nın verdiği gerekçesiz kararın ardından CHP Kars Milletvekili İnan Akgünalp, YSK’ya gelerek sürece ilişkin olağanüstü itirazda bulundu. DHA’nın haberine göre CHP’li aday hakkında açılmış hiçbir dava olmadığını belirten Akgünalp süreci şöyle anlattı:

DANIŞTAY, MESLEKTEN MEN CEZASINI DA İPTAL ETMİŞ

“Adayımız Cemal Kurnaz, belediye başkanı olarak seçilmişti. Adayımızın seçilme yeterliliğine ilişkin Iğdır ve Tuzluca Seçim Kurulu, ilçe ve il seçim kurullarına yapılan itirazlar mahallinde reddedildi. YSK, adayımızın seçimde yeterliliği olmadığından bahisle, kazanan adaya değil kazanmayan adaya mazbata verildi.

Biz de bugün tam kanunsuzluk hali gerekçesiyle YSK’ya olağanüstü başvuruda bulunduk. Çünkü bizim adayımızın hakkında açılmış bir dava yoktur, verilmiş bir ceza yoktur. Tek bir gün bile kesinleşmiş hüküm yoktur ve olağanüstü hal KHK’sı kapsamında verilmiş bir memuriyetten çıkarma cezası da yoktur.

Bizim adayımızın emekli olduktan sonra Iğdır Valiliği tarafından verilen bir meslekten çıkarma cezası YSK kararına gerekçe yapıldı. YSK’nın bu kararı kanunsuz ve hukuksuzdur. Iğdır Valiliği tarafından verilen meslekten çıkarma cezasına mahkeme bakmış ama bu karar karşısında adayımızın açtığı ve Danıştay tarafından karara bağlanan iptal kararına bakmamıştır.

Biz CHP olarak Tuzluca seçimlerinin son güne kadar takipçisiyiz. CHP bu seçimde hiçbir sandığı boş bırakmamış ve tüm oyların da peşine düşmüştür.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir